Charta evropského míru - projekt Unie křesťanských evropských států

Vrchol umírněného husitství - královský projekt evropské Charty míru a kolektivní bezpečnosti

Výpravný plakát ( odvážně vzniklý v Protektorátu Čech a Moravy ) od akademického malíře Jana Šebka z roku 1942 s českým šlechticem Jaroslavem Lvem z Rožmitálu, v pravici přidržujícím ve své době převratnou a ještě na velmi dlouhou dobu nadčasovou listinu projektu ,, Charty všeevropské mírové unie. ''

Stejný velmi vydařený a propracovaný motiv malíř Jan Šebek dovedně použil také ve sgrafitu na dozdobení čelní venkovní fasády původně měšťanského domu, přestavěného na hotel. Dnes je zde provozován vzorně udržovaný ,, Penzion  Panský  dům '' v Rožmitálu pod Třemšínem.

Důsledky Bitvy u Domažlic a vznik ,, Království dvojího lidu '' ( zrovnoprávněných utrakvistů a katolíků )

V roce 1431 byla nejenom rozehnána pátá mezinárodní kruciáta, ale po rytířském debaklu u Domažlic katolická Evropa částečně ustoupila po jednáních v Basileji husitským požadavkům a z nich vzešel věroučný kompromis zvaný :  kompaktáta, který byl stvrzen v létě roku 1436 v Jihlavě. Husitské Čechy se nadlouho staly ve svobodě vyznávání víry nejtolerantnějším prostředím v celé Evropě a dokladem toho byla i mimořádná volba a panování ,, husitského krále '' Jiřího z Poděbrad. 

Ale nepochybně vůbec nejvrcholnějším projektem českého středověkého myšlenkového náboženského a politického husitského proudu z prostředí královského dvora byl plán Jiřího z Poděbrad - vypracovaný humanistou a učencem Antoniem Marinim - na zřízení ,, Mírové konfederace evropských panovníků '' zaručující kolektivní vojenskou ochranu před expanzí dobyvačných osmanských Turků a zároveň i řešení evropských sporů mírovými prostředky a smírnou cestou. 

V listopadu 1465 bylo Poděbradem s velikými  finančními náklady veřejně vypraveno 40 členné poselstvo, vedené Lvem z Rožmitálu na ( ve své době mimořádnou ) rytířskou okružní, asi dvouletou, cestu po evropských panovnických dvorech, které mělo tento zcela unikátní projekt české vize ( obdoby dnešní OSN či EU ), tedy jakési garantující středověké ,, Smlouvy o nastolení míru v celém křesťanstvu '', či moderně o ,, Evropské kolektivní bezpečnosti '' propagovat. Tato diplomatická mise, která navazovala na podobnou, ale  ještě utajovanou, sice ani napodruhé nebyla a ani nemohla být naplněna a skončila znovu bezúspěšně, ale nadlouho ( až do 20. století ) předstihla obdobné snahy o mírotvorné pokračování evropských dějin a svobodomyslného náboženského vývoje. 

Poděbradův plán

,, Dokument vzešlý z poděbradské Prahy v roce 1464 předznamenává vše podstatné, co dnes představuje základy světové mírové instituce, zrozené teprve v minulém století - Organizace spojených národů. Za středověkými formulacemi v největším údivu objevíme prakticky všechny zásady, jež v r. 1954 byly pojaty do Charty OSN. ''  ( Petr Hora Hořejš, časopis Vital 2 / 2014, nebo internetová verze pod autorskou šifrou : TAGY, použitý text a doslovná citace z fiktivního rozhovoru z 5. 8. 2014 v článku : Jaroslav Lev z Rožmitálu - český projekt OSN ).


Tábor - ak. malíř Jan Šebek, ukládání společného majetku na náměstí  v dřevěných kádích do táborské obce
Tábor - ak. malíř Jan Šebek, ukládání společného majetku na náměstí v dřevěných kádích do táborské obce
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky